Sezon na jednoślady już za chwilę ruszy pełną parą. Na drogach zawitają motocykliści, rowerzyści i kierujący motorowerami lub hulajnogami. Okres wiosenny sprzyja wycieczkom, ale niestety również wypadkom z udziałem jednośladów. Policjanci już szykują się do czuwania nad bezpieczeństwem, w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”, a eksperci z Yanosik przypominają kierowcom dwóch kół o najważniejszych przepisach.

Wiosna sprzyja wycieczkom na jednośladzie oraz… wypadkom z ich udziałem

Pierwsze ciepłe dni wiosny zachęcają do odkurzenia swojego motocykla, motoroweru, hulajnogi czy roweru i wyruszeniu w trasę. Warto jednak swoje emocje trzymać na wodzy, ze względu na to, że rozpoczęcie sezonu na jednoślady, oznacza także więcej wypadków drogowych.

W 2023 roku kierujący jednośladami byli sprawcami 2 632 wypadków, z czego najwięcej zdarzeń spowodowali rowerzyści (1 313) i motocykliści (747). Nieco mniej wypadków powstało z winy motorowerzystów (308) i kierujących hulajnogami elektrycznymi (264).

W policyjnym podsumowaniu ofiar wypadków drogowych, z podziałem na użytkowników dróg w 2023 roku, najwięcej pokrzywdzonych wśród kierujących jednośladami, było w grupie rowerzystów (3 410), motocyklistów (1 842), motorowerzystów (698) i poruszających się hulajnogami elektrycznymi (436).

Wypadki z udziałem rowerzystów - policja podsumowała 2023 rok

W 2023 roku rowerzyści uczestniczyli w 3 596 wypadkach drogowych, zginęło w nich 154 kierujących i 3 264 osoby zostały ranne, z czego 3 256 kierowało rowerami, a 8 osób stanowiło pasażerów. Większość wypadków, w których brali udział rowerzyści, miało miejsce w obszarze zabudowanym (3 152), ale zdarzenia poza obszarem zabudowanym cechowały się większą liczbą ofiar - w co 6 zdarzeniu była ofiara śmiertelna (na 444 wypadków zginęło 71 osób).

Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów powstają nie tylko na jezdni. W 2023 roku policjanci odnotowali 574 wypadki na drodze rowerowej i śluzach, zginęło w nich 7 osób, a rannych zostało 600. Z kolei na przejeździe dla rowerzystów w 2023 roku doszło do 761 wypadków, w których zginęło 11 osób i 756 zostało rannych. 

Wypadki z udziałem motocyklistów i motorowerzystów - podsumowanie 2023 roku

W 2023 roku motocykliści uczestniczyli w 1 947 wypadkach drogowych, zginęło w nich 189 kierujących oraz 7 pasażerów, a 1 653 kierujących i 176 pasażerów zostało rannych. Do zdarzeń najczęściej dochodziło w okresie od maja do września.

W ubiegłym roku motorowerzyści uczestniczyli w 747 wypadkach, w których śmierć poniosło 41 kierujących i 1 pasażer, a 657 motorowerzystów i 57 pasażerów zostało rannych. Największa liczba zdarzeń miała miejsce w miesiącach letnich.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez kierujących jednośladem?

Około 50% wypadków, w których poszkodowani zostają motocykliści i ich pasażerowie lub rowerzyści, powstaje w wyniku działań innych uczestników ruchu drogowego, w głównej mierze kierowców samochodów osobowych. Najczęstszą przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu kierowcy jednośladu lub nieprawidłowe wyprzedzanie, w przypadku zdarzeń z udziałem rowerzystów.

Z kolei, głównymi przyczynami wypadków drogowych, spowodowanych przez motocyklistów, są: nadmierna prędkość jazdy, niezachowanie bezpiecznej odległości, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Rowerzyści, ze swojej winy doprowadzają do wypadków drogowych, z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wykonania manewru skrętu, nieprawidłowego zachowania wobec pieszego i wymijania.

Policyjna akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”

1 kwietnia 2024 roku ruszą działania profilaktyczne Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, pt.: „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Ich zadaniem jest uświadomienie kierowcom pojazdów jednośladowych o poziomie zagrożenia ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach akcji, policjanci zwrócą szczególną uwagę na kierujących motocyklami, motorowerami oraz rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Kierowcy samochodów również nie umkną czujnym oczom funkcjonariuszy, którzy będą bacznie obserwować drogę, przy wsparciu grupy Speed, w nieoznakowanych radiowozach oraz z użyciem dronów.

Działania potrwają do 20 czerwca 2024 roku.