Pierwszy kwartał 2021 dla Grupy Renault zaznaczył się pewnym pogorszeniem dostępności pojazdów osobowych z uwagi na kryzys komponentów elektronicznych, który dotknął nie tylko branżę motoryzacyjną. Liczymy na poprawę dostępności i nowe modele, które w kolejnych miesiącach pozwolą nam wzmocnić sprzedaż zarówno Renault jak i Dacii. W samochodach dostawczych wyniki są doskonałe – Renault utrzymuje pierwsze miejsce na rynku w Polsce, Master jest liderem rynku a nadchodzące nowe modele napawają nas optymizmem.

Renault jest liderem na europejskim rynku samochodów elektrycznych w Europie i ma ponad 10-letnie doświadczenie w tej dziedzinie. W tym czasie sprzedaliśmy blisko 400 000 samochodów elektrycznych. Dzięki doświadczeniu w napędach całkowicie elektrycznych Renault uzupełniło w ostatnim czasie swoją gamę o hybrydy i hybrydy Plug-in, dostępne w najbardziej popularnych modelach na rynku. Renault Clio E-Tech Hybrid oraz Renault Captur i Megane Grandtour w wersjach E-TECH Hybrid Plug-in to auta z innowacyjnym napędem, w którym wykorzystano doświadczenie marki w Formule 1 oraz złożono ponad 150 wniosków patentowych. Zarówno w wersji hybrydowej jak i hybrydowej Plug-in zastosowane rozwiązania zapewniają maksymalną efektywność energetyczną i przyjemność jazdy, a przy tym zmniejszają emisję CO2 i zużycie paliwa. W 2021 roku gama ta zostanie uzupełniona o wersję E-TECH Hybrid Arkany i Captura oraz hatchback Megane E-TECH Hybrid Plug-in. Celem Renault jest bycie w 2030 roku najbardziej „zieloną” marką Europy z 90% udziałem samochodów zelektryfikowanych w sprzedaży .

Dużym wyzwaniem 2021 będzie pogłębienie digitalizacji. W tym zakresie pandemia przyspieszyła procesy oraz oczekiwania Klientów, do których Grupie Renault przykładamy szczególną uwagę.

Rok 2021 jest też rokiem bardzo ambitnym modelowo oraz w kwestii napędów. Do lata wprowadzimy nowego SUVa – Renault Arkanę oraz dwie nowe furgonetki Express Van i Kangoo Van. Odnowiony zostanie także Trafic osobowy. Będziemy także pogłębiać hybrydyzację napędów – będą to hybrydy klasy mikro, pełne hybrydy oraz hybrydy Plug-In.

W gamie Dacii czeka nas w tym roku elektryczna rewolucja, którą zapoczątkowuje Dacia Spring, najbardziej przystępny cenowo samochód elektryczny na rynku.

 Janusz CHODYŁA

Renault Polska