Wraz z wprowadzeniem Mazdy CX-5 2022, Mazda rozpoczyna kolejny etap historii sukcesu, która rozpoczęła się dziesięć lat temu. To był przełomowy moment dla firmy: kompaktowy SUV wprowadzony w 2012 roku był nie tylko pierwszą seryjną Mazdą zaprojektowaną zgodnie z filozofią Kodo – Dusza Ruchu, ale także pierwszym z rewolucyjną, nową gamą układów napędowych, podwozia i technologii Skyactiv. architektura ciała. Teraz, jako najpopularniejszy model, sprzedany w ponad 3 milionach egzemplarzy, CX-5 nadal nadaje ton ewolucji nagradzanych projektów Kodo, a wraz z nim styl całej globalnej gamy produktów Mazdy.

q

Mazda świętuje 10-lecie swojego bestsellera – modelu CX-5 – wprowadzając do sprzedaży jego najnowszą wersję po zmianach na 2022 r. Mazda CX-5, która zadebiutowała na rynkach w 2012 r., rozpoczęła nową epokę jako pierwszy model marki zaprojektowany zgodnie z językiem Kodo: Dusza Ruchu. Od tamtej pory na drogi wyjechało ponad 3 miliony egzemplarzy tego wielokrotnie nagradzanego SUV-a. 

Ewolucja Mazdy CX-5, 2012 Mazda CX-5

q

Wierzę, że wizja projektantów poszukujących wewnątrz siebie autentycznej inspiracji, a nie kierowanych odgórnie przez innych, stale rozwija Mazda Design. Takanori Tsubaki: Główny Projektant

„Stworzenie SUV-a, który byłby atrakcyjny na całym świecie, było trudnym zadaniem”, wspomina Masashi Nakayama, dyrektor generalny działu projektowego Mazdy, który zaprojektował oryginalny CX-5. „Postawiliśmy sobie jednak wyzwanie, łącząc sprzeczne elementy projektowe i dodając sportowe komponenty do SUV-a, tworząc pojazd, który można nazwać »segmentem CX-5”.

CX-5 drugiej generacji został wprowadzony na rynek w 2017 roku. Shinichi Isayama, główny projektant, mówi, że projekt opierał się na kluczowych cechach oryginalnego samochodu i rozwinął je, takie jak oszałamiający wygląd zewnętrzny i wysokiej jakości wnętrze. „Myślę, że emocjonalna wartość projektu CX-5 jest rozumiana i kochana przez klientów Mazdy. Jestem niesamowicie dumny, że odegrałem rolę w projektowaniu i rozwoju samochodu”.

Ewolucja Mazdy CX-5, 2017 Mazda CX-5

a

Nakayama zauważa, że ​​najnowszy model, 2022 CX-5, ma to samo DNA, co jego poprzednik. „Nie chcieliśmy zmieniać części projektu, które pasują do naszych klientów, ale zamiast tego udoskonalić charakterystyczny wygląd, aby uwydatnić jego unikalną formę, zwłaszcza z przodu samochodu”.

Weźmy na przykład reflektory. Takanori Tsubaki, główny projektant najnowszego modelu, mówi, że ich kształt ma cel. „Zamontowaliśmy wydłużone reflektory, które zwiększają poczucie siły samochodu, a także zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo na drodze w nocy dzięki mocnym adaptacyjnym reflektorom LED”. Referencje projektowe CX-5 rozciągają się nawet na lakier. Był to pierwszy pojazd, który nosił Soul Red Crystal, który stał się synonimem Mazdy. Zaktualizowany model dodaje teraz zupełnie nową opcję kolorystyczną: Zircon Sand Metallic.

NAGRODY I MIĘDZYNARODOWE UZNANIE

CX-5 to najlepiej sprzedająca się Mazda na świecie. Zdobył ponad 100 nagród na całym świecie, zdobywając 45 wyróżnień w samym roku swojej premiery. A jego referencje w zakresie bezpieczeństwa obejmują coroczną ocenę TOP SAFETY PICK od 2012 roku przyznawaną przez Instytut Ubezpieczeń Bezpieczeństwa Drogowego. Inne wybitne osiągnięcia to samochód rodzinny roku WWCOTY (2017) oraz dwie bardzo pożądane nagrody dla najlepszego nowego małego pojazdu użytkowego (2018) i najlepszego nowego pojazdu użytkowego średniej wielkości (2019) od Automobile Journalists Association of Canada. W Europie CX-5 został wybrany Najlepszym Testem w kategorii SUV-ów klasy średniej w corocznym przewodniku samochodowym Holenderskiego Stowarzyszenia Konsumentów (2015), pokonując dziewięciu innych konkurentów do tytułu.

WYMAGAJĄCA KONWENCJA

Od walki z żywiołami w Chile po eksplorację Wietnamu na uboczu i poza nim, CX-5 udowodnił, że poradzi sobie w każdym terenie. W 2019 roku flota CX-5 wyruszyła ze Szwecji przez lód i śnieg, by dotrzeć do Przylądka Północnego w Norwegii, najbardziej wysuniętego na północ punktu kontynentalnej Europy. Mazda stała się także pierwszym producentem samochodów, który przejechał CX-5 przez zamarznięty Bajkał na Syberii – najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie. Niedawno kompaktowy SUV wyróżnił się w teście wytrzymałościowym na dystansie 100 000 kilometrów przeprowadzonym przez niemiecki magazyn Auto Bild , osiągając jeden z najlepszych wyników w historii i zajmując czwarte miejsce w rankingu wszechczasów.

q

MAZDA CX-5 2022
Łącząc wysokiej jakości design i komfort z legendarnymi właściwościami jezdnymi, model 2022 CX-5 jest dostępny w trzech nowych wersjach, które pasują do każdego stylu życia. Wersja Homura składa hołd Mazdzie MX-5 pierwszej generacji, z jej klasycznymi sportowymi, czerwonymi akcentami, podczas gdy stylistyka High+ obejmuje luksusowe wnętrze ze skóry Nappa i drewna. Wersja Newground jest idealnym towarzyszem dla każdego poszukiwacza przygód na świeżym powietrzu dzięki odpornemu na zabrudzenia wnętrzu i zmaksymalizowanej wydajności napędu na wszystkie koła. Z ponad trzema milionami modeli sprzedanych na całym świecie od momentu wprowadzenia na rynek, najnowszy CX-5 dołącza do ekscytującej spuścizny.

 

Opr. red.