Krótkie, zimowe dni skłaniają do zaplanowania niedalekich wycieczek i przynoszą inspirację, by na nowo odkryć miejsca, które chętnie zwiedzaliśmy latem. Zabytkowe zamki i pałace nabierają o tej porze roku zdecydowanie bardziej surowego charakteru, parki odsłaniają skrywane latem wąskie ścieżki i zapomniane pomniki, a wiele muzealnych wystaw czy turystycznych atrakcji tylko zimą można zwiedzać w ciszy i samotności.

a

Wyjątkową, typowo zimową atrakcją są nie tylko wyciszone po sezonie nadmorskie plaże, czy niemal puste rowerowe szlaki, ale także coraz popularniejsze ogrody światła i parki iluminacji, które zwiedzać można w wielu zakątkach kraju. Te sezonowe instalacje zaskakują różnorodnymi barwami i niezwykłą pomysłowością. Dla mieszkańców Dolnego Śląska czas od grudnia do końca lutego to doskonała okazja, by wybrać się do Zamku Książ, gdzie tysiące drobnych światełek tworzą magiczny klimat uśpionych zimą ogrodów. Niezwykły świetlny spektakl podziwiać można także w Palmiarni w Wałbrzychu. Zgromadzone tam egzotyczne rośliny tworzą nową wielobarwną scenerię w blasku światła i cieni. 

Na wieczorny spacer wśród oświetlonych figur i tematycznych form można wybrać się na Zamku w Ogrodzieńcu, w Parku Oliwskim w Gdańsku, w Ogrodach Królewskich w Wilanowie, czy z Kąpielisku Leśnym w Zabrzu. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów publikowane są stronach internetowych serwisów miejskich właściwych dla każdej z lokalizacji.  

a

„Zachęcamy do zimowych podróży w duchu slow z pełnym przekonaniem, że każda pora roku jest właściwa, by ruszyć w trasę – wystarczy ją tylko odpowiednio zaplanować. Istotą projektu Slow Road jest przyjemność odkrywania dróg i miejsc, gdzie czas płynie wolniej, a charakterystyczna dla Mazdy filozofia Kodo oznaczająca duszę ruchu nabiera metaforycznego znaczenia z perspektywy naszego przewodnika. Ruch to przecież nie tylko dynamika, ale także wolność, mobilność i gotowość do aktywnego życia. Z każdą kolejną trasą w ramach Slow Road pokazujemy też, że nic nas nie ogranicza – zimowa podróż elektryczną Mazdą MX-30 – dlaczego nie? O tej porze roku jazda elektrycznym samochodem do pobliskiego ogrodu światła podbija magię zimy.” – powiedział Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland.