Nissan kontynuuje realizację wizji zeroemisyjnej przyszłości i potwierdza, że wszystkie trzy modele produkowane w zakładzie w Wielkiej Brytanii będą miały napęd w 100% elektryczny. Niniejszy komunikat oznacza, że na hub EV36Zero – przyszły modelowy zakład produkcyjny Nissana w Sunderland – będą składały się trzy w pełni elektryczne samochody, trzy gigafabryki oraz inwestycje sięgające łącznie nawet 3 mld GBP. 

To doskonała wiadomość dla 7000 pracowników Nissana w Wielkiej Brytanii i 30 000 osób zatrudnionych w lokalnym łańcuchu dostaw. Przełomowy projekt obejmie nie tylko przyszłe elektryczne wersje flagowych crossoverów Nissana, czyli Qashqai i Juke, lecz także Nissana LEAF kolejnej generacji, który zapoczątkował elektryfikację branży motoryzacyjnej. Wszystkie trzy modele będą produkowane w Wielkiej Brytanii.

Zasilanie do produkcji zarówno samochodów, jak i akumulatorów, będzie pochodziło z mikrosieci EV36Zero, wykorzystującej farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Nissana, zdolnej dostarczyć zakładowi marki i sąsiadującym z nim dostawcom energię pochodzącą w 100%  ze źródeł odnawialnych. Ogłaszając te plany pracownikom w zakładzie w Sunderland, Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny firmy Nissan, powiedział: „Ekscytujące samochody elektryczne stanowią kluczowy element naszych planów ukierunkowanych na osiągnięcie neutralności węglowej. Dzięki przyszłym elektrycznym wersjom podstawowych modeli europejskich zbliżamy się do rozpoczęcia nowej ery dla Nissana, branży i naszych klientów. Projekt EV36Zero stawia największą fabrykę samochodów w Wielkiej Brytanii, zlokalizowaną 
w Sunderland, w centrum naszej przyszłościowej wizji. Oznacza to, że nasz brytyjski zespół będzie opracowywał, projektował i produkował samochody przyszłości, które przybliżą nas do całkowicie elektrycznej przyszłości Nissana w Europie”. Niniejszy komunikat został ogłoszony po potwierdzeniu przez firmę Nissan, że od tej pory jej wszystkie nowe samochody w Europie będą w pełni elektryczne, a cała gama samochodów osobowych marki na tym rynku stanie się w 100% elektryczna do 2030 roku.

Jest również zgodny z wizją Nissana – Ambition 2030 – który chce stać się prawdziwie zrównoważoną firmą i dążyć do stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej 
przyjaznego dla wszystkich świata. Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, powiedział: „Inwestycja Nissana jest potwierdzeniem ogromnego zaufania pokładanego w brytyjskim przemyśle motoryzacyjnym, który już obecnie zapewnia roczny wkład w naszą gospodarkę na poziomie 71 mld GBP. Bez wątpienia dzięki tej inwestycji Sunderland stanie się w przyszłości brytyjską Doliną Krzemową, jeśli chodzi o innowacje i produkcję samochodów elektrycznych. Podstawą naszego programu gospodarczego jest uczynienie z Wielkiej Brytanii najlepszego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Na każdym kroku będziemy kontynuować wspieranie przedsiębiorstw takich jak Nissan w rozwoju i ugruntowaniu ich pozycji, w miarę jak podejmujemy długoterminowe decyzje czorozwojowych i produkcji ogłoszonych dwóch nowych modeli, w tym na usprawnienia w obiektach i procesach produkcyjnych, szkolenia pracowników i narzędzia dla dostawców.  Inwestycja uzupełnia projekt o wartości 423 mln GBP ogłoszony przez Nissana w pierwszej fazie projektu E V36Zero, związany z pierwszym nowym samochodem elektrycznym.

Trzy nowe modele samochodów elektrycznych są kluczowe dla przyszłości wszystkich pojazdów produkowanych obecnie przez Nissana w fabryce w Sunderland:
• Nissan Qashqai – kultowy crossover, najlepiej sprzedający się samochód w Wielkiej 
Brytanii w 2022 roku, stanowiący 20% udziału w ogólnej produkcji samochodów 
w Wielkiej Brytanii,
• Nissan Juke – niezwykle oryginalny, miejski crossover, którego sprzedaż
przekroczyła milion egzemplarzy,
• Nissan LEAF – pierwszy na świecie samochód elektryczny produkowany na skalę 
masową, który dotychczas opuścił fabrykę w Sunderland w liczbie ponad ćwierć 
miliona egzemplarzy.