Hyundai Motor Group i SK On powołują spółkę joint venture, która w USA będzie produkować ogniwa akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Rada dyrektorów Hyundai Motor, Kia i Hyundai Mobis zatwierdziła powstanie spółki joint venture z SK On, która będzie produkować ogniwa akumulatorówKwota inwestycji wyniesie łącznie 5 miliardów dolarów amerykańskich, a Hyundai Motor Group i SK On obejmą po 50 procent udziałówFabryka ogniw akumulatorów do aut elektrycznych powstanie w hrabstwie Bartow w stanie Georgia w USA, produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2025 rokuNowa fabryka będzie produkować rocznie ogniwa akumulatorów, które będą mogły zmagazynować w sumie 35 GWh energii, co wystarczy do wyprodukowania 300 000 samochodów elektrycznychSpółka joint venture ma pomóc przyspieszyć transformację Grupy w zakresie elektryfikacji gamy modeli przez zapewnienie stabilnych dostaw akumulatorów, potrzebnych do produkcji aut elektrycznych w USA

Hyundai Motor Group (Grupa) ogłosiła plany utworzenia spółki joint venture wspólnie z partnerem w postaci firmy SK On, która będzie produkować ogniwa do akumulatorów samochodów elektrycznych w USA.

Spółki powiązane z Grupą – Hyundai Motor Company, Kia Corporation i Hyundai Mobis – zatwierdziły plan podczas posiedzeń zarządów. W listopadzie 2022 roku Grupa podpisała protokół ustaleń z SK On w celu zabezpieczenia dostaw akumulatorów do samochodów elektrycznych produkowanych w Ameryce Północnej.

Oczekuje się, że całkowita kwota inwestycji w spółkę joint venture wyniesie około 5 miliardów USD, przy czym Grupa i SK On będą posiadać po 50 procent udziałów.

W ramach joint venture obie strony planują zbudować fabrykę ogniw akumulatorów do samochodów elektrycznych w hrabstwie Bartow w stanie Georgia, w pobliżu zakładów produkcyjnych Grupy w USA, w tym Hyundai Motor Manufacturing Alabama, Kia Georgia i Hyundai Motor Group Metaplant America.

 

Nowa fabryka ma rozpocząć produkcję ogniw akumulatorów w drugiej połowie 2025 roku,

a jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie 35 GWh, co wystarczy do wyprodukowania

300 000 samochodów elektrycznych. Z ogniw akumulatorów Hyundai Mobis będzie montował gotowe akumulatory, a następnie dostarczał je do amerykańskich zakładów produkujących samochody elektryczne marek Kia, Hyundai i Genesis.