Polska jest siódmym europejskim krajem, w którym już można kupić w oficjalnej sieci legendarnego amerykańskiego pickupa F-150. Jego ceny rozpoczynają się od 419 900 złotych brutto. Umowę autoryzacyjną z Hedin US Motor, oficjalnym importerem F-150 na Europę, podpisała spółka Grupy PGD. Sprzedaż F-150 rozpoczyna ona właśnie dziś od Katowic, ale ma nadzieję wkrótce oferować samochód na innych rynkach, na których jest obecna – poza Warszawą choćby w Krakowie i we Wrocławiu.

q

Seria F jest najchętniej kupowanym pickupem w Stanach Zjednoczonych od 47 lat. I to tylko jeden z powodów, dla których użycie w stosunku do tego samochodu określeń kultowy lub legendarny jest w pełni uzasadnione.

Mimo iż samochody F-150 tworzy zespół Ford Pro i dumnie noszą one owalne logo na masce, to Europejczycy musieli trochę poczekać na rozpoczęcie oficjalnej sprzedaży, podobnie jak miało to miejsce z kultowym Mustangiem czy spalinowym Explorerem.  

Nawiązanie przez nas współpracy z Hedin US Motor, oficjalnym europejskim dystrybutorem modelu F-150, wprost wynika z zapotrzebowania klientów. Dotychczas legendarny pickup trafiał do Polski w indywidualnym imporcie, jednak klienci oczekują najlepszej opieki serwisowej i dostępności części zamiennych – mówi Mateusz Pruchnik, menadżer brandu F-150 w Grupie PGD. A wiadomo, że oferta dużych pickupów jest na naszym rynku wyjątkowo skromna i ograniczona do modelu RAM 1500. Dlatego zainteresowanych samochodami z tego segmentu z pewnością ucieszy możliwość wyboru. Wśród przewag konkurencyjnych F-150 w stosunku do modelu RAM, Mateusz Pruchnik wskazuje przede wszystkim na zalety związane z technologiami wspierającymi uciąg przyczepy o masie nawet do 3,5 tony, oszczędnością paliwa oraz technologiami wspomagającymi kierowcę. Jego zdaniem także dzięki temu F-150 niezmiennie jest najchętniej kupowanym pickupem w Stanach

Salon Multexim w Katowicach jest pierwszym i na razie jedynym punktem na mapie sieci dystrybucji F-150. Jak wyjaśnia Mateusz Pruchnik, Grupa PGD zaczyna sprzedaż F-150 od stolicy Górnego Śląska z uwagi na bardzo chłonny rynek oraz dobre skomunikowanie z innymi regionami. Nie kryje jednak, że firma planuje w najbliższym czasie ekspansję na kolejne rynki, na których działają salony Forda należące do Grupy PGD. Poza Katowicami są to Kraków, Warszawa i Wrocław.

q

Wraz z rozpoczęciem sprzedaży, serwis Ford Multexim obejmuje samochody F-150 opieką posprzedażną (gwarancyjną i pogwarancyjną). Standardowa gwarancja, jaką objęte są F-150, wynosi trzy lata z limitem do 100 000 kilometrów.

Ofertę F-150 tworzą wersje XLT, Lariat, Limited i Raptor. Wybierać możemy spośród dwóch silników – 3,5 V6 (również w układzie hybrydowym) oraz 5,0 V8 Coyote. Najtańszy F-150 XLT z silnikiem pięciolitrowym kosztuje 419 900 złotych brutto. Za najdroższą wersję F-150 Raptor przyjdzie nam zapłacić 773 900 złotych. Menadżer brandu F-150 w Grupie PGD zakłada, że największą popularnością będzie się cieszył F-150 5.0L V8 w wersji Lariat z pakietem Black Edition. – Charakteryzuje go po prostu znakomity stosunek wartości do ceny – mówi Mateusz Pruchnik. Cena tej wersji wynosi 485 900 złotych brutto.