Rzucić okiem na prezentację w drodze do biura i omówić drobne zmiany ze swoim współpracownikiem w czasie telekonferencji? A może oglądać najnowsze filmy online w trakcie dalekiej podróży na wakacje, podczas gdy brat obok słucha ulubionego audiobooka? Bez względu na to, czy chodzi o menedżerów, czy o dzieci – w Klasie S szef często siedzi z tyłu. Dotyczy to zwłaszcza głównych rynków jej zbytu, czyli Chin i USA. Dlatego Mercedes-Benz konsekwentnie projektował nowe wydanie swojego flagowego modelu z myślą o tylnych fotelach. Przykład? Podróżujący w drugim rzędzie siedzeń mogą korzystać z tych samych rozbudowanych funkcji z zakresu informacji i rozrywki oraz komfortu, co kierowca i pasażer z przodu. Mają dostęp do nawet trzech ekranów dotykowych oraz różnych opcji sterowania, takich jak Asystent wnętrza MBUX lub sterowanie głosowe „Hej Mercedes”.

a

W ostatnich latach żadna inna innowacja nie wpłynęła tak radykalnie na obsługę Mercedesów jak samouczący się system operacyjny MBUX (Mercedes-Benz User Experience). W Klasie S zadebiutuje jego druga generacja. Wnętrze limuzyny jest jeszcze bardziej cyfrowe i inteligentne – zarówno w dziedzinie sprzętu, jak i oprogramowania nastąpił bowiem znaczący postęp. Sterowanie funkcjami pojazdu jeszcze bardziej ułatwia nawet pięć dużych ekranów ze znakomitej jakości grafiką, częściowo w technice OLED. Oczywiście najważniejszy jest zawsze czynnik ludzki, toteż poszerzono możliwości personalizacji, a obsługa stała się jeszcze bardziej intuicyjna. Dotyczy to zarówno tyłu, jak i kierowcy: na przykład nowy trójwymiarowy wyświetlacz kierowcy po raz pierwszy, za naciśnięciem przycisku, oferuje widok przestrzenny. Prawdziwy efekt 3D osiąga się tu bez konieczności zakładania okularów 3D.

e

Asystent głosowy „Hej Mercedes” jest w stanie nawiązywać jeszcze bardziej rozbudowany dialog. Niektóre czynności można wykonać nawet bez wypowiadania hasła aktywującego „Hej Mercedes” – na przykład odebrać połączenie telefoniczne lub wyświetlić mapę nawigacji. Asystent może teraz wyjaśnić też, gdzie znajduje się apteczka lub jak podłączyć smartfon przez Bluetooth.

Poza klasycznym wprowadzaniem kodu PIN wprowadzono nową metodę uwierzytelniania, zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa. W tym celu połączono rozpoznawanie odcisków palców, twarzy i głosu. Funkcja ta umożliwia dostęp do indywidualnych ustawień lub weryfikację cyfrowych płatności bezpośrednio z pojazdu.

Kolejną unikalną cechą MBUX jest współpraca z szeroką gamą systemów samochodu i danych płynących z czujników. Na przykład funkcja ostrzegania przy wysiadaniu korzysta teraz z kamer, aby rozpoznać, czy kierowca lub pasażer chce wysiąść z Klasy S. Jeśli w martwym polu pojawi się inny użytkownik drogi, aktywne nastrojowe oświetlenie stanie się elementem systemu ostrzegawczego i zacznie migać na czerwono. Z kolei Asystent wnętrza MBUX sprawdzi, czy fotelik dziecięcy jest prawidłowo przymocowany do fotela pasażera z przodu. Monitorowany jest także poziom koncentracji kierowcy. System ATTENTION ASSIST ostrzeże go, jeśli odnotuje oznaki mikrosnu.

Naszym nadrzędnym celem jest oferowanie naszym klientom najwyższego poziomu komfortu, personalizacji oraz wygody. Systemu, który jest bardziej drobiazgowy, przemyślany i zindywidualizowany niż kiedykolwiek wcześniej. Nazwałbym to nawet »Moim MBUX«. Jeszcze większa łatwość użytkowania sprawia, że nasi klienci zyskują dodatkowy czas i wartość dodaną. Wykracza to poza same ekrany oraz sterowanie głosowe. Mój MBUX staje się teraz kręgosłupem, a nawet mózgiem pojazdu.

Sajjad Khan, członek zarządu Mercedes-Benz AG odpowiedzialny za strategię CASE

„Nasz MBUX to najbardziej pożądany samochodowy system operacyjny. Przenieśliśmy do niego dwubiegunowość naszej estetycznej duszy – czyli filozofię zmysłowej przejrzystości. To pragnienie piękna połączone z efektem »wow«, jaki wzbudza sposób działania systemu” Gorden Wagener, szef designu Grupy Daimler

e

Nowej Klasy S można doświadczyć niemal wszystkimi zmysłami – widząc, czując i słysząc. Równocześnie najnowsza generacja modelu zaoferuje liczne innowacje w zakresie wsparcia kierowcy, ochrony i interakcji.

Przegląd kluczowych funkcji

Różne formy interakcji i personalizacji – z każdego fotela:

  • Najnowsze rozwiązania techniczne z branży ekranowej, MBUX dla wszystkich podróżujących
  • Wyświetlanie multimediów w formacie pionowym
  • Na życzenie – technika OLED i dotykowa informacja zwrotna
  • Wyświetlacz kierowcy zapewnia prawdziwy efekt trójwymiarowy bez konieczności noszenia okularów 3D
  • Maksymalnie trzy ekrany z tyłu
  • Zawartość ekranu można łatwo i szybko udostępnić innym podróżującym
  • Wybór i zmiana miejsc docelowych nawigacji możliwa z tylnych foteli
  • Szeroko zakrojona personalizacja
  • Po zeskanowaniu kodu QR za pomocą aplikacji Mercedes pojazd jest automatycznie łączony z kontem Mercedes me

Za pośrednictwem osobistego profilu Mercedes me na dowolne miejscew samochodzie można przenieść osobiste preferencje, takie jak ulubiona stacja radiowa oraz wybrane ustawienia.