„Ardeński rollercoaster”, czyli Spa-Francorchamps – oto kolejny spektakularny obiekt Grand Prix w programie Porsche TAG Heuer Esports Supercup (PESC). Legendarny belgijski tor wyścigowy jest jednym z najbardziej wymagających w kalendarzu światowych e-mistrzostw, a jednocześnie siódmą z dziesięciu rund pucharu organizowanego na platformie symulacyjnej iRacing. Na falującej pętli o długości 7004 m zawodnicy zmierzą się ze słynnymi sekcjami i zakrętami, m.in. Eau Rouge/Raidillon, Blanchimont oraz La Source. Kombinacje szybkich łuków, ekstremalne przeciążenia i ciasne nawroty wymagają od 40 kierowców symulatorów nie tylko najlepszych umiejętności w zakresie prowadzenia samochodu, ale i bogactwa doświadczenia w strojeniu cyfrowych egzemplarzy Porsche 911 GT3 Cup.

q

Jeśli spojrzeć na podsumowanie sześciu dotychczasowych rund pucharu, Joshua Rogers (Australia/Virtual Racing School) zdaje się pewnie zmierzać po mistrzowski tytuł. W ostatni wyścigowy weekend na wirtualnym torze Circuit Gilles Villeneuve w Montrealu ten mistrz PESC z 2019 r. zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Dzięki zwycięstwu w sprincie i zdobyciu siódmego miejsca w wyścigu głównym dystans pomiędzy nim a Amerykaninem Mitchellem deJongiem (również ekipa Virtual Racing School) wzrósł do 87 punktów. Trzecie miejsce, z wynikiem 281 punktów, zajmuje Brytyjczyk Kevin Ellis Jr. (Rahal Letterman Lanigan Esports). Szansę na obronę tytułu nadal ma zeszłoroczny mistrz PESC Sebastian Job (Wielka Brytania/Red Bull Racing Esports), który dotychczas zgromadził 257 punktów.

q

W sobotę 13 marca 2021 r. na tor Circuit de Spa-Francorchamps wyjedzie 40 kierowców symulatorów ze stawki PESC; o 20:15 (CET) przystąpią oni do sprintu na dystansie sześciu okrążeń, a o 20:45 wystartują w wyścigu głównym, odbywającym się na dwukrotnie większej odległości. Program siódmej rundy pucharu obejmuje również trening, kwalifikacje oraz rozgrzewkę. Fani mogą oglądać zmagania na platformie iRacing na żywo na kanałach Porsche na YouTubie (https://youtu.be/QapqnS8OC0c) oraz na Twitchu (www.twitch.tv/porsche).

q

Wcześniej, startując w wyścigach All-Stars, swoje umiejętności na torze zaprezentują znani twórcy treści ze świata e-sportu. Po raz pierwszy w tym sezonie o zwycięstwo będą walczyć za kierownicą Porsche 911 RSR. Transmisja zmagań na żywo rozpocznie się o 18:30, od sesji kwalifikacyjnej All-Stars. Dwa wyścigi influencerów zaplanowano na, odpowiednio, 18:45 i 19:10.