Offroad  to sport motorowy dla prawdziwych mężczyzn, którym nie straszny brud, piach i błoto. To jazda po nieutwardzonych drogach, która dostarcza mnóstwo niezapomnianych emocji i pozwala zdobyć nowe umiejętności jako kierowca. Choć kojarzy się głównie z samochodami terenowymi, tak naprawdę można go uprawiać również na quadach, skuterach śnieżnych, motocyklach crossowych lub enduro.

aStawianie czoła kolejnym ekstremal nie trudnym przeszkodom terenu wymaga nie tylko świetnych umiejętności technicznych, ale również silnego charakteru i determinacji. W offroadzie wykorzystywane są zarówno samochody terenowe produkowane seryjnie, jak i pojazdy poddane specjalnym modyfikacjom. Wybór samochodu zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni i stopnia trudności trasy. Im trudniejsze warunki do jazdy, tym większych modyfikacji wymaga zwykle samochód by im sprostać. 

W zależności od terenu, po którym się jeździ można wyróżnić kilka podstawowych odmian offroadu: przeprawowy, rock crawling, cross country oraz turystyka off road (turystyka 4×4). Najczęściej spotykaną formą jest offroad przeprawowy. Polega on zwykle na pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód terenu, takich jak strome podjazdy i zjazdy, trawersy, doły błotne, a nawet rzeki.

Offroad 4x4 – jak się ubrać?

Przede wszystkim wygodnie. Strój do jazdy offroad 4x4 nie powinien krępować ruchów i pozwalać na pełną swobodę poruszania się. Ze względu na trudne warunki terenu, nie każdą przeszkodą udaje się pokonać bez wychodzenia z auta. Ważne jest aby wybrać takie ubranie, którego nie będzie szkoda pobrudzić, gdy na trasie będzie konieczne wyciąganie samochodu z głębokiego błota. Przydadzą się też buty za kostkę, które zapewnią stabilność i zabezpieczą staw skokowy. Najlepiej, gdyby były też odporne na wodę. 

Wyprawy offroad – gdzie się wybrać?

Obecnie w okolicach Góry Kalwarii, przy węźle komunikacyjnym dróg 50 i 79 powstaje profesjonalny poligon offroad. Teren ma ponad 10 hektarów. W Europie jest kilka takich miejsc, jednak w Polsce będzie to pierwszy obiekt z tak dobrze przemyślaną i zagospodarowaną przestrzenią. Jest on tworzony we współpracy z licencjonowanymi instruktorami sportów samochodowych i zawodowymi kierowcami. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie nowych, wyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa na rynku obiektów offroadowych. Poligon4x4 Offroad Park składać się będzie z trzech niezależnych części - największego w Polsce Toru Prezentacyjno-Treningowego oraz Trasy Offroad i Toru Quadowego.

Zainteresowanie sprawdzaniem siebie w prowadzeniu aut terenowych w trudnych i wymagających warunkach jest bardzo duże. Uznaliśmy, że tego typu obiekty są potrzebne, szczególnie, aby realizować  motoryzacyjną pasję w bezpieczny sposób. Tor powstaje z myślą o szerokim zastosowaniu. Branża Automotive, dealerzy mogą tu przeprowadzać testy i prezentacje, agencje realizować eventy motoryzacyjne, a firmy szkoleniowe organizować treningi i szkolenia. Chcielibyśmy, aby przygotowywany przez nas obiekt wyznaczał nowy kierunek w rozwoju branży offroadu w Polsce – mówi Grzegorz Rożalski, inicjator i współtwórca projektu Poligon4x4 Offroad Park, kierowca wyścigowy oraz CEO Emotivo Sp. z o.o.

Tor Prezentacyjno-Treningowy będzie odpowiedzią na potrzeby branży automotive. To idealna przestrzeń do testów pojazdów, jak i poszczególnych systemów motoryzacyjnych oraz doskonałe miejsce do prezentacji modeli aut przez dealerów samochodów, jak i dla kierowców, chcących rozwijać swoje umiejętności. Będzie składał się z placu manewrowego i 20 modułów (o długości 50 do 100m każdy), m.in: wykrzyży, basenów, trawersów, czy podjazdów o wysokości ok. 15m z pochyleniami sięgającymi 60%.

W ramach Trasy Offroad przewidziane jest kilka Stref Freeride, które sprawiają, że 4 km to minimalna odległość, którą będzie można pokonać. Strefy różnią się od siebie poziomem trudności oraz nawierzchnią. Różnorodność trasy pozwala na przejazd zarówno SUVami, Crossoverami, jak i autami terenowymi.

Trzecią częścią Poligon4x4 Offroad Park będzie Tor Quadowy, który będzie składał się z nitki szkoleniowej o długości 430 m oraz dwóch nitek zaawansowanych o długościach 870 i 920 m. Amplituda wzniesień wyniesie 9 m, a czas na pokonanie jednego okrążenia od 3 do 6 minut. 

Wyprawy offroad to atrakcja, którą równie dobrze można przeżyć samemu, z kolegami, swoją drugą połówką, a nawet całą rodziną. Solidna dawka adrenaliny, bliskość przyrody i ciągła walka z samym sobą podczas pokonywania kolejnych przeszkód terenu – to wszystko sprawia, że offroad jest ekscytującą, pełną emocji przygodą i prawdziwą próbą charakteru.