Team Audi Sport zakończył ostatnie testy Audi RS Q e-tron na południu Francji przed Rajdem Dakar 2024. Trzy załogi kierowców Audi: Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger i Carlos Sainz/Lucas Cruz pracowały nad ostatecznymi ustawieniami aut przed startem. Przed trzecim udziałem Audi w Rajdzie Dakar, głównym celem inżynierów było zwiększenie wytrzymałości wszystkich podzespołów.

q

Podczas pięciodniowych testów w Château de Lastours trzy załogi pokonały łącznie ponad 900 kilometrów. „W ten sposób zrealizowaliśmy nasze zadania rozwojowe i teraz koncentrujemy się na pozostałych pracach logistycznych przed styczniem” – mówi Rolf Michl, szef Audi Motorsport. „Przygotowaliśmy się najlepiej jak to możliwe, ale Rajd Dakar pozostaje wciąż najbardziej ambitnym i zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem w kalendarzu. Podchodzimy do niego z wielkim szacunkiem. Wielkie podziękowania należą się również całemu zespołowi, a także naszym kierowcom i pilotom za pracę, jaką wykonali do tej pory, aby sprostać temu bardzo wymagającemu wyzwaniu”.

Inżynierowie pod kierownictwem dyrektora technicznego dr Leonarda Pascalego skupili się na weryfikacji jakości i niezawodności samochodów. Innowacyjne Audi RS Q e-tron charakteryzuje się elektrycznym układem napędowym z wysokonapięciowym akumulatorem i konwerterem energii. System akumulatorów i inne elementy tej wydajnej i niskoemisyjnej koncepcji musiały przejść końcowe testy wytrzymałościowe w miejscu między Narbonne i Perpignan na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. „Z logistycznego punktu widzenia lokalizacja ta była dla nas idealna i umożliwiała krótki czas reakcji, gdybyśmy potrzebowali czegoś z Niemiec”, podsumował Pascali. „Przejrzeliśmy wszystkie systemy i podzespoły, zarówno te przejęte z poprzedniego modelu, jak i nowo opracowane. Chodziło o spełnienie określonych standardów jakości we wszystkich obszarach”. W tym samym czasie kierowcy mogli po raz kolejny potwierdzić ustawienia RS Q e-tron na Rajd Dakar, które opracowali na różnych terenach w trakcie sezonu.

„Udało nam się zrealizować wszystkie niezbędne punkty z naszej listy kontrolnej” – powiedział Sven Quandt, dyrektor zespołu Q Motorsport. „Nasi kierowcy i inżynierowie przetestowali samochody przed Rajdem Dakar. Carlos, Mattias i Stéphane są zadowoleni. Przetestowali nawet niektóre części zamienne w swoich samochodach. Jedziemy na Rajd Dakar podekscytowani, ale też spokojni. Wszyscy pokazali, że są prawdziwymi graczami zespołowymi. Podchodzą do swoich zadań odpowiedzialnie i konsekwentnie. To zwiększa naszą pewność siebie przed Rajdem Dakar