Ubiegły rok w porównaniu do 2021 roku charakteryzował się spadkiem ofert aut na wtórnym rynku o 11,7 proc. Jednak nowe technologie w postaci samochodów elektrycznych oraz z napędem hybrydowym coraz bardziej zwiększają udziały w rynku. Liczba ofert niemal nowych samochodów elektrycznych na polskim rynku wtórnym była wyższa w ubiegłym roku o 24,1 proc., a hybryd o 19,8 proc. w porównaniu do 2021 roku. Bardzo popularne dotychczas samochody napędzane sprężonym gazem ziemnym zanotowały znaczny spadek podaży niemal nowych samochodów używanych. Licząc rok do roku ich oferta spadła o 19,2 proc.

Segment samochodów używanych  zanotował znaczny spadek ofert o 11,7 proc

Rosnący segment używanych aut elektrycznych znajduje swoje odzwierciedlenie w raporcie PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), z którego wynika, że w 2022 roku 42 proc. badanych rozważało zakup samochodu elektrycznego, z czego 15 proc. miało na uwadze pojazd w pełni elektryczny. Wśród osób zainteresowanych samochodem używanym aż 49 proc. badanych deklarowało, że rozważyłoby zakup auta z napędem elektrycznym.

Obserwuje się gwałtowny wzrost ofert samochodów elektrycznych i hybryd

„Ubiegły rok upłynął pod znakiem kończącej się pandemii Covid-19, ale jednocześnie pod koniec lutego wybuchła wojna w Ukrainie, zaostrzając problemy w łańcuchach dostaw producentów samochodów. To z kolei ograniczyło poważnie liczbę ofert aut na wtórnym rynku, za wyjątkiem pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Ze względu na obecną politykę ekologiczną w Europie, koncerny samochodowe starają się wprowadzić na rynek jak najwięcej samochodów o niskiej lub zerowej emisyjności. Jeśli więc w zeszłym roku firmy samochodowe mogły wybrać, czy z dostępnych części wyprodukować samochód z silnikiem spalinowym, czy też jego czystszą alternatywę, to bez wątpienia wybierały alternatywę. Jednocześnie zainteresowanie tym segmentem rośnie również wśród klientów, którzy w obecnej sytuacji gospodarczej poszukują samochodów tańszych w eksploatacji. To jest też przyczyna spadku zainteresowania samochodami napędzanymi sprężonym gazem ziemnym, który w zeszłym roku był bardzo drogi” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

 

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody elektryczne i hybrydowe na wtórnym rynku w Polsce w 2022 roku:

 

 

Samochody elektryczne

Samochody hybrydowe

 

1.

Audi e-tron

Toyota Corolla

2.

Tesla Model 3

Toyota C-HR

3.

Nissan Leaf

Toyota RAV 4

4.

Porsche Taycan

Toyota Yaris

5.

BMW i3

Toyota Camry

6.

Fiat 500

Lexus NX

7.

Dacia Spring

Suzuki Vitara

8.

Renault Zoe

Volvo XC60

9.

BMW iX

Volvo XC90

10.

Mercedes EQC

Lexus UX

 

Najczęściej oferowanym modelem w 2022 roku wśród używanych samochodów elektrycznych było Audi e-tron, którego mediana ceny wynosiła 386.950 zł, mediana przebiegu 9.283 km, a mediana wieku 1,4 lat. Z kolei, wśród aut hybrydowych z drugiej ręki najczęściej oferowano Toyotę Corollę, której mediana ceny wyniosła 109.900 zł, mediana przebiegu 26.260 km, a mediana wieku 2,4 lat.