Co wspólnego może mieć auto z filozofem? Jak połączyć test auta z myślą filozoficzną i po co? Do rozpoczęcia tego cyklu testów zainspirował mnie fakt, że stworzenie każdego nowego auta bierze się z myśli.
Myśl, projekt, plan- powstaje nowe auto. Myśl, projekt, plan- powstaje nowy nurt filozoficzny. Każdy filozof chce być oryginalny, inny od wszystkich. Wnieść do historii filozofii coś niepowtarzalnego.

a

Ta sama motywacja kieruje konstruktorami. Znają wcześniejsze modele, które są często bardzo dobre, a mimo to szukają dalej... "Auto z filozofem" to cykl testów najnowszych modeli aut w połączeniu z krótką historią filozofii i ciekawym cytatem z dzieł znanych filozofów.

 Florencki filozof Niccolo Machiavelli chyba nic nie miał wspólnego z motoryzacją. Jego wybitna myśl polityczna zmieniła sposób myślenia nie tylko renesansowych intelektualistów. Jego sposób myślenia zawarty w dziele "Książe", które można zamknąć w haśle "cel uświęca środki" to pewnie najczęstsze skojarzenie z  nazwiskiem tego myśliciela. Napisał on także kiedyś: "Żaden wiatr nie jest pomyślny temu, kto nie wie do którego portu płynie". Bardzo to konkretne i dobitne i ten cytat łatwiej mi powiązać z testem Kia EV6. Jeżeli potraktujemy ten cytat dosłownie to auto staje się niezbędnym środkiem, żeby osiągnąć obrany cel. Wybór auta solidnego i bezpiecznego gwarantuje sukces.

a

Nadwozie i wnętrze

Projektanci KII postawili na sportowe i odważne proporcje karoserii

EV6 to nowoczesny samochód elektryczny, który skonstruowano na nowej platformie podwoziowej Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Choć od blisko dwóch lat jeździ po naszych drogach, gdziekolwiek się pojawi, nadal zwraca na siebie uwagę. Ten nowoczesny, sportowy crossover w najdrobniejszych detalach zaprojektowano tak, by osiągnąć niepowtarzalny, futurystyczny styl.

Nisko zamontowane reflektory LED,  płaski grill, muskularne błotniki, pływająca linia dachu i tylne światła, które rozciągają się na całą szerokość nadwozia, nadają EV6 atletyczny, choć nieco awangardowy wygląd.

a

Kabina wnętrza KIA EV6 jest bardzo luksusowa i przytulna. Podwójny, zakrzywiony 12,3-calowy ekran dostarcza niezbędnych informacji podczas podróży. Zastosowano wiele wysokiej jakości materiałów, które tworzą komfortowe i atrakcyjne wnętrze. Tapicerka jest miękka i przyjemna w dotyku. Konsola środkowa jest wygodna i zawiera wiele funkcji, w tym dotykowy ekran, sterowanie głosowe i wiele innych. Kia EV6 ma także wygodne siedzenia z wyprofilowanymi bokami, które zapewniają komfortowe trzymanie. System audio jest wyposażony w wysokiej jakości głośniki i ma świetne brzmienie. Wyświetlacz w desce rozdzielczej jest wyraźny i łatwy w obsłudze. Kabina jest wygodna i przestronna, z dużą ilością miejsca na głowę i nogi dla pasażerów.

W nowoczesnej konsoli środkowej znajdziemy schowki na wszystkie potrzebne rzeczy oraz bezprzewodową ładowarkę.

a

Sportowy elektryk wyposażony jest w bardzo innowacyjne technologie, w tym w dwie opcje zasilania w postaci litowo- jonowych akumulatorów o pojemności 64 kWh i 77,4 kWh oraz silnik o mocy 238 KM.

Przestrzeń bagażowa

EV6 nie posiada silnika spalinowego, dzięki czemu ma jeszcze więcej miejsca na Twoje bagaże. Duży bagażnik z tyłu ma pojemność  520 litrów, co razem z dodatkowym bagażnikiem z przodu daje 572 litry łącznej pojemności.

a

BEZPIECZEŃSTWO

Kia EV6 jest wyposażona w szereg zaawansowanych technologii bezpieczeństwa, w tym funkcje zapobiegania kolizji,  system wspomagania parkowania, system ostrzegania o zmianie pasa ruchu. Systemy kamery i czujników są wykorzystywane do wykrywania niebezpiecznych sytuacji, a zaimplementowane technologie, takie jak wyłączanie przedniego światła zbliżeniowego, zapobiegają kolizji i są pomocne w utrzymaniu bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego. Kia EV6 ma także wbudowany system monitorowania bezpieczeństwa, który ostrzega kierowcę o niebezpiecznych sytuacjach, takich jak niewłaściwe podejście do krawędzi jezdni, niewłaściwa prędkość czy nieprawidłowe wyprzedzanie.

PODSUMOWANIE

 KIA EV6 to idealny pojazd dla każdego, kto szuka pojazdu elektrycznego. Koreański elektryk oferuje duży zasięg i imponujące osiągi. Dzięki stylowemu wyglądowi i najwyższej klasy funkcjom, EV6 z pewnością będzie hitem przez wiele lat. Wnętrze EV6 jest zarówno wygodne jak i luksusowe. EV6 posiada 12,3-calowy wyświetlacz dotykowy i wiele intuicyjnych funkcji, które ułatwiają sterowanie pojazdem. EV6 oferuje również podgrzewane i wentylowane fotele, a także opcjonalny panoramiczny szyberdach. Koniecznie muszę dodać, że KIA EV6, wśród wielu nagród, zdobyła też prestiżowy tytuł Car of the Year 2022 i jest uznawana za jeden z najlepszych samochodów elektrycznych.

Zasięg: do 520 km, Cena od: 209 900 zł

Autor: Robert Gołaszewski