Minął kolejny rok pełen wyzwań w polskim sektorze motoryzacyjnym. Na rynku wciąż odczuwalna była trudna dostępność nowych samochodów przy jednoczesnym wzroście zainteresowania zakupem aut z rynku wtórnego. Jak wyglądała sprzedaż używanych pojazdów w 2022 roku? Gdzie najchętniej w Polsce sprzedawano auta? W którym regionie można było najszybciej sprzedać używany samochód? Eksperci z Yanosik Autoplac odpowiadają!

Polski rynek motoryzacyjny w 2022 roku miał duże problemy z dostępnością aut

Sytuacja na polskim rynku pojazdów używanych w 2022 roku zmieniała się dynamicznie. Ogromny popyt na samochody używane momentami nie równał się podaży. Dealerzy musieli szukać różnych źródeł kupna pojazdów, które mogłyby uzupełniać katalog do dalszej odsprzedaży.

Większość aut zwykle sprowadzano z Niemiec, ale rosnąca inflacja u naszych zachodnich sąsiadów, wymusiła na sprzedawcach zmianę planów, gdyż wielu niemieckich kierowców postanowiło przełożyć wymianę starego auta na nowe na dogodniejszy moment.

W ubiegłym roku do Polski sprowadzono 772,3 tysiące samochodów używanych z zagranicy, co jest wynikiem o 17.8% mniejszym niż w 2021 roku. Sytuacji nie poprawiał fakt wydłużonych umów leasingowych i wynajmu długoterminowego w Polsce – przedsiębiorcy, z racji ograniczonej dostępności nowych pojazdów, musieli również zaplanować wymianę floty na później.

Jak dokładnie wyglądała sytuacja na rynku wtórnym w Polsce? Spytaliśmy ekspertów z Yanosik Autoplac, którzy podzielili się swoim raportem.

W których województwach najchętniej sprzedawano używane samochody w 2022 roku?

W Polsce na pierwszym miejscu województw, w których wystawiano najwięcej samochodów na sprzedaż, znalazło się woj. mazowieckie. Eksperci z Autoplac odnotowali ponad 20% udział tego regionu w całkowitej liczbie dodawanych ogłoszeń w serwisie. Zaledwie o 4% mniejszy wynik osiągnęło województwo wielkopolskie, a o niecałe 5% mniej twórcy serwisu odnotowali w województwie śląskim. 

Top 5 województw z największą ilością ogłoszeń dodanych w Autoplac w 2022 roku

Usunięto obraz.

Eksperci podzielili się również informacją, w których polskich województwach najszybciej sprzedawano używany pojazd, wbrew pozorom, nie jest to województwo mazowieckie, w którym wystawiano najwięcej ogłoszeń.

- Zweryfikowaliśmy najkrótszy cykl życia ogłoszenia sprzedaży samochodu używanego w Autoplac w ciągu całego roku w każdym z polskich województw. Zgodnie z naszymi danymi, w województwie dolnośląskim sprzedawcy najszybciej dokonywali transakcji, a oferty przez nich dodawane znajdowały się w naszym serwisie średnio przez 31 dni. – tłumaczy Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

a

Top 5 województw z najkrótszym cyklem życia ogłoszenia dodanego w Autoplac w 2022 roku