Każda chińska premiera auta budzi spore emocje zważywszy na fakt, że przy odrobinie starań produkty Państwa Środka są w stanie zalać każdy rynek. Jednak w przypadku modelu Venere, który produkowany będzie od 2019 przez LVCHI Auto… w Turynie, rzecz nie jest  w ilości egzemplarzy.

a

Venere to luksusowa, czteromiejscowa limuzyna, o długości ponad 5 metrów, napędzana czterema silnikami elektrycznymi ( dwa przód, dwa tył) o łącznej ponad 1000 KM. Pojemność umieszczonej pod podłogą baterii litowo – jonowej to aż 100 KWh; system napędowy zapewnia prędkość maksymalną 286 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w ok. 2,5 sekundy! Co najważniejsze: zasięg pojazdu deklarowany przez producentów to aż 652 kilometry na jednym ładowaniu.

a

Grupa E-MOKE powstała we Francji 2 lata temu i powoli buduje swoją sieć sprzedaży i serwisów. Podstawowy produkt – mały samochodzik E-Moke, udający rasową terenówkę, jest wzorowany na legendarnym Mini Moke produkowanym przez British Motor Corporation (BMC) dla potrzeb wojsk spadochronowych. Jednak swoją popularność Mini Moke zawdzięczał  plażowiczom z St Tropez na francuskiej Riwierze; posiadaczką takiego autka była m.in. Brigitte Bardot. Od 1964 do końca produkcji w latach dziewięćdziesiątych, powstało ok. 50 000 Mini Moke.

a

Współczesny E-MOKE to  w pełni elektryczne autko, w pełni dopuszczone do ruchu w UE, występujące w trzech wersjach: czteromiejscowej Beachmoke z elektrycznym napędem ( choć jest i tradycyjna wersja benzynowa) o zasięgu 70 kilometrów, dwumiejscowej Moky, która mogą jeździć kierowcy powyżej 14 roku życia i Jummoke.

a

Ta ostatnia to już poważna zabawka, z napędem 4 x4, zasięgiem 200 kilometrów ( ładowanie baterii trwa 2,5 godziny) i prędkością maksymalną 120 km/h.

a

Microlino to współczesna wersja malutkiej, dwuosobowej  ISO Isetty z lat pięćdziesiątych ( markę potem przejęło BMW). Cechą charakterystyczną autka była przednia klapa, unosząca się wraz z kierownicą, zastępująca drzwi.

a

To najweselsze Auto genewskiej wystawy stworzył na nowo Wim Ouboter w kooperacji z włoską firmą Tazzari; sieć serwisowa w Szwajcarii powstała przy współpracy BOSH Service i liczy 70 punktów. Bateria 8 kWh ( opcjonalnie 14,4 kWh) zapewnia zasięg 120 lub 215 kilometrów; prędkość maksymalna to 90 km/h co w mieście powinno spokojnie wystarczać.

Autor: Mariusz Süss