20 lat od debiutu poprzedniej wersji, Suzuki prezentuje najnowszą generację modelu Jimny. Czwarte pokolenie kultowej terenówki to jedyny i niepowtarzalny, mały, lekki pojazd 4WD zachowujący świetną zdolność terenową swoich poprzedników i wnoszący nowy, współczesny design.

 

Od momentu, gdy pierwszy Jimny zadebiutował w kwietniu 1970 roku, był odzwierciedleniem zaawansowanej technologii 4WD opracowanej przez Suzuki. Jest to jedyny, autentyczny pojazd terenowy o tak niewielkich wymiarach i masie, ale nadal zachowujący świetną zdolność off-roadową, tak pożądaną przez profesjonalistów. Minęły dwie dekady od momentu, gdy model trzeciej generacji zadebiutował w 1998 roku. Teraz Jimny ewoluował do czwartego pokolenia, pisząc kolejne wersy w swojej prawie 50-letniej historii.

a

 

Nowy Jimny oferuje teraz jeszcze więcej funkcjonalności i praktyczności zarówno pod względem wyglądu, jak i osiągów. Jednocześnie w pełni wciela w życie ducha swoich uwielbianych poprzedników i podstawową koncepcję bycia "jednym i jedynym małym, lekkim samochodem 4WD". Nowy Jimny łączy w sobie prostotę, funkcjonalne piękno i technologię napędu na 4 koła, dzięki czemu zarówno profesjonaliści off-roadu, jak i użytkownicy podbijający ulice miast otrzymują swój wymarzony pojazd.

 

a

 

Najważniejsze cechy nowego Suzuki Jimny

 

Praktyczne nadwozie  Prosty i piękny, zupełnie nowy Jimny został zaprojektowany tak, aby oddać jego funkcjonalność w terenie. Kwadratowy kształt nadwozia zapewnia lepszą orientację sytuacyjną, a płaska pokrywa silnika poprawia widoczność. Stworzony dla profesjonalistów, nie uznaje kompromisów w kwestii wyglądu.

Funkcjonalne wnętrze W nowym Jimnym wszystkie detale sprzyjają skupieniu na prowadzeniu auta. Jego stylowe, czarne wnętrze jest minimalistyczne i jednocześnie eleganckie, a elementy sterujące są zaprojektowane tak, aby zapewnić szybką i łatwą obsługę nawet w rękawicach. Każdy detal jest starannie dopracowany, pod kątem prowadzenia w trudnych warunkach off-roadowej jazdy.

a

 

Bezkompromisowe osiągi   Całkowicie nowa generacja modelu pozostaje wierna swojemu charakterowi, dziedzicząc cztery podstawowe cechy: ramę nośną, 3-wahaczowe, sztywne zawieszenie osi ze sprężynami śrubowymi i napęd na cztery koła z przekładnią redukcyjną. Zaprojektowany dla profesjonalistów, wyposażony został w system ALLGRIP PRO.

 

Praktyczny na zewnątrz

Solidny wygląd oddaje piękno prostoty i funkcjonalności auta terenowego. Jego mocne, kwadratowe nadwozie wyraża zdolność do jazdy w terenie i solidność, a także przyczynia się do poprawienia orientacji sytuacyjnej kierowcy. Bardziej pionowe słupki A i płaska pokrywa komory silnika zwiększają widoczność przez przednią szybę, a nachylone linie okien kierowcy i pasażera poprawiają ją w kierunku boków. Krata wlotu powietrza jest prosta i czarna, podkreślając jeszcze mocniej okrągłe reflektory. Terenowy charakter uzupełniają 15-calowe obręcze kół z lekkiego stopu*, anodowane na ciemny, metaliczny kolor.

 

 

Pozostałe elementy zewnętrzne obejmują m.in. rynienki na krawędziach dachu, które zapobiegają wnikaniu wody do kabiny podczas otwierania lub zamykania drzwi, poszerzenia nadkoli i listew progowych chroniące nadwozie przed uderzeniami kamieni i tylne lampy ulokowane w zderzaku w celu uproszczenia projektu, a także pozwalające na szerokie otwieranie tylnych drzwi bagażnika.

*Dostępne w zależności od specyfikacji modelu

 

Kolory nadwozia

Nowy Jimny występuje w ośmiu kolorach nadwozia, w tym dwóch nowych, opracowanych specjalnie dla tego modelu: "Kinetic Yellow" pomyślanym tak, by wyróżniał się przy złej pogodzie lub w trudnych warunkach pracy, a także przy niskiej widoczności, oraz "Jungle Green", wtapiający się w naturalne warunkami przyrody.

Projekt

Prosty, praktyczny i użyteczny - każdy detal jest starannie dopracowany, aby stworzyć piękne i jednocześnie funkcjonalne wnętrze. Czarna kabina bez nadmiernej ilości kolorów i dekoracji minimalizuje możliwość rozproszenia uwagi i pozwala kierowcy skoncentrować się na manewrowaniu samochodem. Poziome linie zdefiniowane przez tablicę przyrządów i pionowe linie charakterystyczne dla zestawu wskaźników i paneli konsoli środkowej pomagają kierowcy rozpoznać kąt pojazdu na nierównym lub górzystym terenie.

 

Funkcjonalność

Wszystko, wokół siedzących z przodu kierowcy i pasażera, jest pomyślane i przystosowane do użytku profesjonalnego. Zaprojektowany z myślą o bezproblemowym funkcjonowaniu i niezawodności, panel przyrządów i otaczające go części są odporne na zadrapania i zabrudzenia, a uchwyt i przełączniki są łatwe w użyciu, dzięki czemu można je obsługiwać także w rękawicach. Zegary ulokowane w sześciennych obudowach są zawsze podświetlone, aby zapewnić czytelność w każdych warunkach drogowych. To istotne, również gdy pojazd często przemieszcza się między miejscami nasłonecznionymi i zacienionymi. Aby zapewnić intuicyjną obsługę systemu audio i urządzeń peryferyjnych, w wyższych specyfikacjach wyposażenia wykorzystano system Smartphone Linkage Display Audio z interfejsem Bluetooth® i 7-calowym ekranem dotykowym.

 

a

 

Przestrzeń bagażowa

Bagażnik można powiększyć, składając tylne siedzenia i tworząc przestrzeń ładunkową o pojemności 377 litrów*1, czyli większą o 53 litry w porównaniu do poprzedniej wersji. Płaska na całej długości podłoga, wykończenie bagażnika i oparcia foteli zostały starannie zaprojektowane, 

aby zwiększyć szerokość umożliwiającą załadunek, natomiast tylne siedzenia i podłoga bagażnika zostały pokryte tworzywem sztucznym*2, co pozwala na łatwe usuwanie zabrudzeń. Z każdej strony pod oknem znajduje się pięć otworów na śruby, a także umieszczono cztery otwory na wkręcane haki wokół podłogi, umożliwiając elastyczne wykorzystanie przestrzeni bagażowej.

*pomiar bez pojemnika bagażowego, **NEW European Driving Cycle,

 

Bezkompromisowe osiągi

Począwszy od konstrukcji ramy nośnej, po 1,5-litrowy silnik, nowy Jimny został zbudowany z myślą o przygodzie na najtrudniejszych trasach. Jego zdolność do jazdy w terenie nie uległa w żadnym stopniu pogorszeniu. Dzięki wyższej sztywności skrętnej ramy nośnej zapewniono bardziej komfortową i stabilniejszą jazdę na drodze, a nowo zaprojektowany stabilizator w przednim zawieszeniu minimalizuje wibracje i siły oddziałujące na kierownicę. Niezależnie od tego, czy poruszasz się w miejskiej dżungli, czy odkrywasz nieznane tereny, Jimny z pewnością zadowoli żądnych przygód podróżników.

 

Zdolności off-roadowe

Jimny oferuje cztery podstawowe cechy, które liczą się w off-roadzie: ramę nośną, 3-wahaczowe, sztywne zawieszenie osi ze sprężynami śrubowymi i napęd na cztery koła z przekładnią redukcyjną. Zaprojektowany dla profesjonalistów, wyposażony został w system ALLGRIP PRO*.

 

Konstrukcja ramowa zapewnia solidną bazę dla pracy zawieszenia podczas jazdy w terenie, a także pomaga chronić nadwozie pojazdu nawet na bardzo wymagających nawierzchniach. W podłużnicowej ramie nowego Jimny’ego dodano nowy element spajający w kształcie litery X, oraz dwie dodatkowe belki poprzeczne, wzmacniające całość i zwiększające sztywność skrętną.

Konstrukcja ramowa zapewnia solidną bazę dla pracy zawieszenia podczas jazdy w terenie, a także pomaga chronić nadwozie pojazdu nawet na bardzo wymagających nawierzchniach. W podłużnicowej ramie nowego Jimny’ego dodano nowy element spajający w kształcie litery X, oraz dwie dodatkowe belki poprzeczne, wzmacniające całość i zwiększające sztywność skrętną.