Przejdź do treści
Wydarzenia
Targi i eventy
Premiery

Światowa premiera Porsche Mission E Cross Turismo

w Genewie debiutuje Porsche Mission E Cross Turismo – studium koncepcyjne elektrycznego modelu typu CUV (Cross Utility Vehicle). Do zalet tego czterodrzwiowego pojazdu należą emocjonujący wygląd z wyrazistymi elementami off-roadowymi, a także innowacyjna koncepcja obsługi i wyświetlania informacji z ekranem dotykowym oraz śledzeniem ruchu gałek ocznych. Mierzący 4,95 m długości prototyp ma napęd na cztery koła i 800-woltową architekturę, przygotowaną do podłączania do sieci szybkiego ładowania. Ponadto, Porsche zaprezentuje 911 GT3 RS – jeden z najbardziej radykalnych samochodów sportowych o wysokich osiągach dzisiejszych czasów. Jego 4-litrowy silnik generuje moc 383 kW (520 KM).

s

Mission E Cross Turismo – elektryczny atleta Porsche
Dwa silniki elektryczne z magnesami trwałymi o mocy systemowej ponad 600 KM (440 kW) zapewniają Mission E Cross Turismo przyspieszenie od 0 do 100 km/h w mniej niż 3,5 s, a od 0 do 100 km/h – w niespełna 12 s. Co więcej, osiągi idą tu w parze ze stałym dopływem siły napędowej, niespotykanym wśród aut elektrycznych: wielokrotne, następujące po sobie przyspieszanie nie wiąże się z ograniczeniem wydajności. 
a
„Mission E Cross Turismo demonstruje sposób, w jaki wyobrażamy sobie całkowicie elektryczną przyszłość. W unikalnym stylu łączy sportowy charakter z praktycznością na co dzień. Nasz samochód będzie szybki na drodze, ale będzie też można go szybko naładować i korzystać z jego osiągów raz za razem” – mówi Oliver Blume, prezes Porsche AG. Gotowy do wyjechania na drogi prototyp Mission E Cross Turismo jest kontynuacją studium Mission E, zaprezentowanego przez Porsche podczas międzynarodowego salonu samochodowego we Frankfurcie (IAA) w 2015 r. Seryjny model na bazie tego pojazdu będzie świętował swoją premierę w przyszłym roku.
a
O krok od świata motorsportu: nowe 911 GT3 RS z wolnossącym silnikiem o mocy 520 KM
W Genewie Porsche zaprezentuje także najmocniejszy dopuszczony do ruchu torowy samochód sportowy z wolnossącym silnikiem – 911 GT3 RS. Jego sześciocylindrowy bokser o pojemności 4 litrów generuje moc 383 kW (520 KM) i „rozkręca się” do 9000 obr./min. Tak jak serce nowego modelu GT, tak i jego podwozie pochodzi wprost ze świata wyścigów. Wyposażone w skrętną tylną oś, zostało całkowicie ukierunkowane na bezkompromisową precyzję prowadzenia. 911 GT3 RS rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,2 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 312 km/h.

A

Szwajcarski rynek: w 2017 r. klienci nadal preferowali modele sportowe
Szwajcarski dystrybutor Porsche z siedzibą w Rotkreuz dostarczył w ubiegłym roku 3621 samochodów. Szczególnie wysokim popytem cieszyły się modele z silnikami o najwyższych osiągach i w indywidualnych seriach, w tym zdecydowanie sportowe 911 Carrera 4 GTS w wersji coupé i kabriolet oraz 911 GT3. Najpopularniejszym samochodem Porsche w Szwajcarii jest Macan GTS. W segmencie gran turismo Porsche osiągnęło wysoką pozycję dzięki zorientowanej na osiągi technologii napędu hybrydowego.

Artur Jakubczak

Komentarze specjalistów

Hubert Niedzielski

Dział Marketingu ŠKODA

Cieszymy się, że nasze dwa modele, Fabia i Octavia, są w tym roku zdecydowanie najpopularniejsze wśród klientów, decydujących się na zakup nowych aut. To wynik wielu lat realizowania konsekwentnej strategii i dużej dbałości w dostosowywaniu specyfikacji oraz oferty do potrzeb polskiego rynku.

Tomasz Chodkiewicz

Dyrektor sprzedaży Peugeot, Citroen, DS. Automobiles

Generalnie postawiliśmy sobie za cel pokazać się jeszcze raz na rynku flotowym. Zaczynaliśmy wszystko od początku. Nowy zespół, nowa strategia sprzedaży do firm.